Pár let do důchodu. Co s tím? Odvolání nebo výpověď!

Děje se to dnes a denně, máš pár let do důchodu a bum! Odvolání nebo rovnou výpověď. Jsi starý/stará, jdi! V soukromém sektoru běžné, ale ani stát v těchto praktikách nezaostává. Ve středu odvolal ministr Jan Mládek ředitele Diama, protože byl dle jeho slov starý…

„Obměna byla z věkových důvodů. Pan Jež se už blíží důchodovému věku, pan Rychtařík je výrazně mladší,“ řekl na dotaz Mládek.*

Jasně, jako jeho nadřízený byl alespoň upřímný, mohl si na něj vymyslet cokoli jiného. Důvody, proč ho odvolat, by se vždycky našly. Však byl ve funkci necelých 14 let. Možná může být rád, že neskončí u soudu kvůli nějakému rozhodnutí, které učinil a s kterým se nový ministr neztotožňuje… Možná. Ale on ho odvolal kvůli věku a řekl to veřejně. Je starý, bude nahrazen někým mladším. Zatímco v tomto případě byl zřejmě jen odvolán ze svého ředitelského postu a asi v podniku zůstane. I když, kdo ví? Většinou dotyčný dá raději výpověď sám. V běžném životě vás z podniku bez milosti rovnou vyhodí na ulici… Další stanice: Úřad práce! A pak odpočítávání dnů chybějících do nároku na starobní důchod… To jsou vyhlídky, co? Jo, mládí vpřed!

Lidé v předdůchodovém věku jsou jednou z nejohroženějších skupin nezaměstnaností, již dnes jich je třetina bez zaměstnání. Věk odchodu do důchodu se prodlužuje, ale zaměstnavatelé nemají zájem o kohokoli, kdo má nad 55 let. V budoucnu by snad měli mít zájem o sedmdesátníky či sedmdesátnice?

* Státní podnik DIAMO má nového ředitele, Jež byl podle Mládka odvolán kvůli věku (Rozhlas, 19.3.2014)

Příspěvek byl publikován v rubrice blog.idnes.cz a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.