Recenze – Mohsin Hamid: Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii

Tahle příručka-nepříručka vtipně (i když je to spíše dost černý humor) vypráví o životě NĚKOHO. Hlavní hrdina nemá jméno, stejně jako ho nemají ostatní postavy příběhu – manželka, syn nebo krásná dívka, která se objevuje v životě NĚKOHO. V útlém románu sledujeme vzestup a pád jednoho self-made mana – NĚKOHO – a paralelní osud krásné dívky, která se rozhodla získat bohatství a jiný život skrze „modeling“ (uvozovky jsou zcela na místě) a herectví.

Celý příspěvek

Recenze – Katherine Boo: Krásné zítřky – život, smrt a naděje v indickém slumu

„Kalúa zavraždili!“ (…) „Podlehl „nevyléčitelné nemoci“, učinil pohotový závěr Maruti Džádhav, inspektor odpovědný za Kálúův případ. V márnici Cooperovy nemocnice bylo rozhodnuto o povaze „nevyléčitelné nemoci“. Patnáctiletý Dípak Ráj známý pod jménem Kalú zemřel na tuberkulózu; stejná příčina smrti byla přisouzena krvácejícímu sběrači odpadu, který pomalu umíral na silnici.“ Celý příspěvek

Recenze – Michela Murgiová: Accabadora

Je téma eutanázie nové? Na Sardinii se píše rok 1955. Malá holčička Maria si povšimne, že její „teta“ Bonarie Urraiová, která jí adoptovala, v noci odchází s neznámým mužem kamsi pryč. Den poté si povšimne stejného muže. Je to syn nebožtíka, kvůli kterému celé městečko Soreni truchlí. Maria si na onen večer vzpomene až o několik let později. Ve chvíli, kdy umře bratr jejího nejlepšího kamaráda Andría. Přišel o nohu a nechtěl dál žít a je to Andría, který jí o Bonarii poví pravdu. Je accabadora… Žena, která pomáhá smrtelně nemocným odejít, se souhlasem dotyčného i rodiny, na onen svět.

Celý příspěvek